top of page

Průvodce Junglí: Monstera Thai Constellation

Aktualizováno: 15. 6. 2023

Vyčerpávající průvodce péčí o rostlinu Monstera 'Thai Constellation', který zároveň vysvětlí, proč jí musíte mít.

velká rostlina Monstery Thai Constellation
Monstera Thai Constellation

Monstera Thai Constellation je pro svou pestrost mezi milovníky rostlin velmi oblíbená.


Tato jedinečně zbarvená rostlina je vypěstovaná z tkáňové kultury Monstera deliciosa v Thajsku. Jak se rostlina vyvíjí, získávají listy různé struktury a zabarvení. Variegace je u tohoto druhu stabilní, což ji odlišuje od ostatních variegátních monster. Listy mají krémové panašování a jedinečný mramorovaný vzor, který připomíná souhvězdí, odkud pochází název "constellation". U starší rostliny mohou být listy široké až 40 cm a žádné dva nejsou stejné. Je pomaleji rostoucí a plný vývoj dospělé rostliny může trvat jeden až dva roky. Růst závisí na dostatečném množství světla, vody a živin. Ideální podmínkou pro růst je jasné nepřímé světlo a důsledná zálivka. Rostlina může každý rok vyrůst o 30–60 cm.

Rozměry

až 6 m

Půda

dobře propustná směs

Světlo

jasné, nepřímé

Vlhkost

60-80 %

Interval zalévání

7-10 dní

Teplota

18-29 °C

Jedovatost

toxická pro lidi a zvířata

Thaika je na rozdíl od ostatních odrůd méně tolerantní k suchu a má pomalejší růst. Ale jinak je tato rostlina s jedinečným vzorem je obecně nenáročná na péči. Některé rostliny vytvářejí nové listy každý měsíc. Frekvence růstu však závisí na péči, kterou své rostlině poskytnete. Mohou také růst velmi pomalu a není neobvyklé, že tyto rostliny během prvních 3-6 měsíců, kdy dorazí k vám domů, nic neudělají. Trpělivost přináší růže - tedy listy. Za optimálních podmínek může tato monstera dorůst až do délky úctyhodných 6 metrů.


Půda

Tato monstera miluje vlhkou půdu s vysokým obsahem organické hmoty a živin. Vyberte směs půdy na bázi rašeliny, která je lehká a vzdušná, abyste snížili pravděpodobnost přemokření rostliny, zejména v chladných měsících. Zalévací směs by měla obsahovat správné množství kůry a perlitu, které usnadní odvodnění. Tato tropická rostlina potřebuje půdu s pH 5 až 7,5. Pokud je substrát příliš suchý, listy začnou hnědnout. Půda by se měla v letních měsících udržovat vlhká a v zimních mírně suchá.


list Monstery Thai Constellation
Monstera Thai Constellation

Světlo

Jako stanoviště potřebuje místo s dostatkem jasného nepřímého světla. Thaika, stejně jako většina aroidů, by nikdy neměla být umístěna na přímém slunci, protože by poškodilo její listy. Asi hodina ranního slunce rostlině ale neuškodí. Pokud rostlina dostává méně světla, než je potřeba, její růst se zpomalí a listy hnědnou. Žlutá nebo krémová část listů nemůže absorbovat sluneční světlo a není schopna fotosyntézy; proto nejsou preferovány nízké světelné podmínky, které rostlinu vysilují. Sluneční záření musí být ale vždy rozptýleno, třeba pomocí průhledných závěsů.


„Monstera Thai Constellation se vyznačuje stabilní genetickou variegací, která nevymizí.“

Zalévání

Vzdušné kořeny rostlin jsou citlivé na přemokření, proto nenechávejte rostlinu po dlouhou dobu ve vlhké půdě, abyste zabránili jejich poškození. Hniloba kořenů je u těchto rostlin docela běžná a thaiky jsou k ní pravděpodobně náchylnější než ostatní monstery. Před zavlažováním rostliny vždy zkontrolujte úroveň vlhkosti, respektive proschnutí vrchní vrstvy substrátu. Zalévat je vhodné pravidelně, jednou týdně, v chladnějších měsících méně. V případě nedostatečné zálivky rostlina poroste pomaleji a začne vadnout. Pokud se naopak vyskytují na listech kapky vody, může se jednat o přemokření. V zimě necháme interval zalévání delší, aby měla půda dostatek času na správné vyschnutí. Listy je nezbytné pravidelně oprašovat, jinak nahromaděný prach negativně ovlivní fotosyntézu a tím celkové prosperování rostliny.


Vlhkost

Nevystavujte rostliny průvanu, protože nemají rády suché počasí ani studený vzduch. V příliš suchých podmínkách může rostlina začít ztrácet listy. Jako tropická rostlina preferuje vlhké počasí. Vysoká vlhkost podporuje rychlejší růst, optimální je nad 60 %. Pokud je vnitřní vlhkost příliš nízká, špičky listů zhnědnou a uschnou. Vlhkost lze zvýšit mlžením listů nebo zvlhčovače.


Hnojení

Vyvážené hnojivo je nezbytné k tomu, aby rostlině poskytlo všechny živiny pro růst listů a udrželo rostlinu stabilní. Monstera Thai Constellation je pomalu rostoucí rostlina, ale v létě a na jaře můžete jednou měsíčně použít organické hnojivo pro pokojové rostliny. Doporučujeme kapalné hnojivo s pomalým uvolňováním. V zimních měsících nemusíte rostlinu hnojit.


Problémy

Hniloba kořenů se projevuje žloutnutím listů a odumíráním stonků. Nejčastější příčinou je přemokření substrátu. Kořenům chybí kyslík, jsou tmavé a kašovité. Kořenová hniloba se rychle šíří a je nutné poškozené kořeny čistě zastřihnout. Hnilobu může také způsobit houba. V obou případech je nutné rychlé ošetření, kdy kořeny omyjeme, odstraníme narušené kořeny pomocí čistých nůžek a rostlinu přesadíme do nové zeminy a vydesinfikovaného květináče. Prevencí přemokření je dostatečná drenáž, prevencí houbových chorob je čistý substrát a koupě zdravé rostliny.


Usazování solí je jedním z běžných problémů, který způsobuje žloutnutí a usychání špiček listů, a dále brání rostlině v řádném nasávání vody. Hromadění solí v půdě je zapříčiněno nejčastěji přehnojením. Půdu je proto vhodné každých pár měsíců důkladně propláchnout vodou, aby se sole vyplavily.

Na parazity, které trápí rostliny, se zaměříme v jiném příspěvku.


Co dodat?

Pestrobarevná Monstera Thai Constellation je díky svým jedinečným srdčitým listům a stabilnímu panašování vyhledávaným kouskem. Tyto monstery jsou stále oblíbenější a stávají se základní pokojovou rostlinou v mnoha domácnostech. Najdete si místo i v té vaší?
109 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page