top of page

Na substrátu záleží

Aktualizováno: 21. 6. 2023


Substrát pro aroidy v misce
Substrát pro aroidy

Volba vhodného substrátu je poměrně zásadní věc pro zdárný růst rostlin. Pro rostlinu je obvykle primárním zdrojem živin a nevhodná struktura půdy ovlivňuje přístupnost živin a hospodaření s vodou. Správně zvolený pěstební substrát podporuje zdravý kořenový systém, a to je oč tu běží.


Není půda jako půda

Pro pěstování aroidů rozhodně volte substrát, který je pro ně určený. Použití venkovní zeminy není určitě dobrý nápad pro žádnou pokojovou rostlinu, protože z venku si můžete zavléct choroby a živočichy, kteří mohou vaše rostliny zahubit. A mimo to je struktura venkovní zeminy pro aroidy nevhodná svou strukturou, která je zpravidla těžká a jílovitá.


Jak se volí substrát?

Podle původu rostliny můžete určit, jaký substrát bude potřebovat. Kaktusy budou preferovat rychle vysychající média čili písčité a kamenité směsi. Oproti tomu aroidi a další tropické rostliny potřebují substrát, který je schopen zadržet vlhkost po delší dobu, ale zároveň poskytuje dostatek vzduchu kořenům.


Míchat nebo koupit?

V obchodech můžete koupit hotovou univerzální směs pro pokojové rostliny, která je prostá plevelů a chorob. Většina běžných směsí obsahuje převážně rašelinu spolu s perlitem a kompostem. Lze také pořídit substráty namíchané pro konkrétní druhy rostlin. Složení se liší poměrem jednotlivých složek, které se pro pěstební medium použijí. Když víte, co rostlina potřebuje, můžete si směs vytvořit speciálně pro ni. Nejčastěji se substráty míchají z rašeliny, perlitu, písku, keramzitu, kůry, kompostu aj., přičemž každá složka má určitou funkci.

Původ rostliny napoví, jaký substrát bude potřebovat.

Z čeho je vlastně substrát

Podíváme se na nejběžnější složky substrátu, které se k pěstování používají a lze z nich vytvořit substrát na míru pro danou rostlinu.


Rašelina základ státu, tedy substrátu. Je to přírodní složka, která se používá se ve velkých poměrech jako základ většiny pěstebních směsí. Rašelina je přirozeně kyselá, poměrně lehká a dobře drží vodu. Lze také přidat hrubší rašelinové kousky, které provzdušní půdní profil. Kyselost rašeliny je pro některé rostliny vhodné korigovat přidáním vápence.


Perlit je amorfní sopečné sklo, pocházející z vulkanických oblastí. Jedná se o velmi lehké částice plné vzduchu a logicky tedy slouží k provzdušnění substrátu. To je velmi důležitá funkce, protože díky tomu se ke kořenům dostane kyslík a rostlina lépe prospívá. Současně je drenážní vrstvou, která podporuje vysychání substrátu, aby nedošlo k uhnívání kořenů.


Pemza je lehkou vulkanickou horninou. Podobně jako perlit zajišťuje cirkulaci vzduchu v půdě a dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost či hnojivo.


Sphagnum čili rašeliník zlepšuje strukturu půdy a udržuje v ní stálou vlhkost. Více o sphagnu si můžete přečíst v článku zde. Pro jeho fascinující schopnost vázání vody ho doporučujeme přimíchat k naší směsi, kde zajistí stálou vlhkost, a zároveň sníží riziko přemokření.


Kůra je multifunkční materiál, který pomáhá udržet v květináči vlhkost a svou velikostí zajišťuje vzdušnou strukturu substrátu. Postupný rozklad kůry uvolňuje do půdy také živiny.


Vermikulit je přírodní hornina podobná perlitu. Je schopen vysoké absorpce vody a živin, které následně postupně uvolňuje kořenům.


Keramzit čili hydroton je uměle vyráběné lehké a porézní kamenivo z jílu. V květináči vytváří drenážní vrstvu, kde půdu provzdušní a absorbuje přebytečnou vodu. Keramzit je inertní a lze ho využívat opakovaně.


Cocopeat je substrát z odpadních kokosových vláken a můžete se s ním setkat pod názvem kokosová rašelina, protože s ní má podobné vlastnosti, ale je na rozdíl od kyselé rašeliny pH neutrální.


Kokosová vlákna a kousky jsou také produktem z kokosu, ale z tvrdé vnější vrstvy. Odvádí přebytečnou vodu, kterou postupně uvolňuje a provzdušňuje substrát.


Aktivní uhlí je zajímavým doplňkem, který rovněž absorbuje přebytečnou vodu a působí jako regulátor vlhkosti. Je schopno navázat toxiny a chránit kořeny před plísněmi a bakteriemi a odpuzuje některé druhy hmyzu.


Co vybrat?

Připadá vám to jako věda? Nevěstě hlavu, na našem eshopu můžete zakoupit hotový substrát, který je namíchaná přímo pro áronovité rostliny. Náš substrát zajistí kořenům vaší jungle optimální vlhkostní podmínky a současně dostatek kyslíku pro zdárný růst. Vzrostlejším rostlinám můžete přidat do substrátu piniovou kůru a sphagnum, čímž zajistíte vzdušnost a vlhkost i mohutnějším kořenům.178 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page