top of page

Zalévání aroidů. Kdy? Jak často?

Aktualizováno: 6. 6. 2023


Gutace na koněčku listu
Gutace

Zalévání rostlin je zásadním bodem pěstování veškerých rostlin, a je třeba ho nepodcenit. Každý druh má své individuální potřeby, se kterými se musí jejich majitel seznámit, aby rostliny netrápil suchem či naopak zamokřením. Zde proto přináším pár poznatků, které je dobré vzít při péči o aroidy na vědomí.


Já zalévám jednou týdně (každou sobotu), protože substráty, které využívám, poměrně rovnoměrně a předvídatelně prosychají. Rostliny namátkou kontroluji uprostřed týdne a pokud je substrát příliš suchý, tak mírně upravím plán zalévání podle potřeby.


Kdy zalévat

Hlavní ukazatel, kdy zalévat, je pro mě stav horní vrstvy substrátu, kde je rašeliník (Sphagnum). Poklepu na rašeliník prstem a pokud křupe, tak rostlinu podliji, pokud je na dotek chladný a vlhký, tak nezalévám. Důležité je nenechat substrát příliš proschnout. Vaším cílem by mělo tedy být udržovat optimální vlhkost substrátu čili nepřemokřený ani přeschlý.


Zálivku musíme přizpůsobit aktuálním klimatickým podmínkám s ohledem na vlhkost, teplotu a intenzitu světla

Vliv substrátu

Rychlost prosychání substrátu ovlivňují různé faktory. Příliš hutný, kompaktní substrát zůstává vlhký po dlouhou dobu, protože v jeho spodních vrstvách neproudí dostatek vzduchu. Naopak příliš vzdušný substrát vysychá rychleji a může způsobit zaschnutí kořenů rostlin. Četnost zalévání je nutno uzpůsobit skladbě našeho substrátu tak, aby se zabránilo drastickému suchu a zároveň trvalému zamokření. Jen pokud dovedete udržet optimální vlhkost, udržíte kořeny šťastné, hydratované, provzdušněné a bez patogenů.


Jak často zalévat

V mých podmínkách je optimální interval zalévaní po 5 až 7 dnech. V letním období, kdy vzdušná vlhkost klesne pod 30 %, vysychá substrát rychleji a je potřeba mírná zálivka již uprostřed týdne. Naopak, když vlhkost v bytě přesahuje 50 %, případně je méně světla, je vhodné interval zalévání prodloužit, aby nedošlo k přemokření rostlin. Zálivku je tedy nezbytné přizpůsobit aktuálním klimatickým podmínkám s ohledem na vlhkost, teplotu a intenzitu světla, protože všechny tyto parametry ovlivňují rychlost vysychání vašich rostlin. Pokud zjistíte, že substrát je dlouho mokrý, je pravděpodobně příliš hutný a je potřeba ho provzdušnit přidáním perlitu nebo kůry. V případě, že vysychá velmi rychle, je vhodné přidat do substrátu sphagnum (rašeliník), který vodu naváže a odpar zpomalí.


Proudění vzduchu a provzdušnění kořenů

Pokud je substrát nepřetržitou dobu zamokřený (je stále vlhký po 10 dnech a déle), potřebuje provzdušnit, jinak je riziko hniloby kořenů. Lepší proudění vzduchu lze zajistit aktivní cirkulací – tedy ventilátorem, nebo změnou složení pěstebního substrátu. Dlouhodobě vlhký substrát může poškozovat rostliny, protože nedostatek vzduchu společně s vysokou vlhkostí vytváří optimální prostředí pro růst patogenů, které mohou způsobit uhnívání kořenů a stonků.


Prevence je základ

Pokud dojde ke hnilobě kořenů, může rostlina bez včasného zásahu odumřít. Je proto důležité kontrolovat stav rostlin pravidelně a nedostatky řešit dříve, než se problém rozvine. Na eshopu můžete objednat jednotlivé komponenty pro namíchání vašeho substrátu i již hotový substrát přímo určený pro aroidy, který používám já.
154 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page