top of page

Sphagnum, špagnum... Co to? Proč to?

Aktualizováno: 13. 6. 2023Sphagnum, čili rašeliník, je botanický rod spadající do oddělení mechů. Na rozdíl od klasických mechů se vyznačuje vláknitým růstem a z jeho postupně odumírajících částí následně vzniká rašelina. Buňky rašeliníku mají v závislosti na druhu fascinující schopnost pojmout enormní množství vody, což je jeden z důvodů, proč je rašeliník a rašelina oblíbeným zahradnickým substrátem. Tento substrát je 100 % přírodní a zcela biologicky odbouratelný.


Sphagnum moss

Sphagnum moss neboli rašeliník jihoamerický pochází z Chile a řadí se mezi nejvíce nasáklivé druhy. Jeho buňky jsou schopny pojmout až dvacetinásobek své hmotnosti. Rašeliník má také antiseptické vlastnosti, které zajišťuje fenolová sloučenina „sphagnol“, která je v něm přirozeně obsažena. Díky tomu pomáhá rostlinám zvyšovat odolnost vůči chorobám a parazitům. V neposlední řadě tento substrát obsahuje minerály a stopové prvky a je zcela bez zápachu.


Proč si koupit rašeliník

Přidáním vhodného množství rašeliníku do substrátu lze dosáhnout optimální kombinace konstantní vlhkosti a zároveň provzdušnění. Tato kombinace iniciuje mimořádný proces okysličení kořenů rostlin, což může přispět k jejich rychlejšímu růstu a lepšímu prospívání. U orchidejí lze dále pozorovat delší dobu kvetení.


Rašeliník se hodí jako příměs do substrátu pro široké spektrum pokojových rostlin, anthurii, orchidejí či masožravých rostlin. Díky vysoké absorpci vody bývá s oblibou využíván do obrazů z živých rostlin či jako substrát do terárií pro vlhkomilná zvířata. Jeho vláknitá struktura umožňuje také vytváření mechových tyčí či stěn pro oporu rostlin.


Sphagnum moss se vyznačuje silnou nasákavostí, kdy je schopen pojmout až dvacetinásobek své hmotnosti.

A co ještě?

Sphagnum je také nepostradatelným pomocníkem jak pro air layering* tak samozřejmě i pro klasické zakořeňování řízků či klíčení semen, kde slouží jako médium namísto vody či perlitu. Krásně v něm zakoření všechny aroidy.

* Air layering – vzdušné hřížení


Tak honem objednat


Není to jen obyčejný mech. Pro své unikátní schopnosti najde využití v každé domácnosti, kde roste kousek jungle. Ať už chcete rozmnožit své oblíbence, nebo zlepšit prospívání stávajících rostlin. Pro objednání využijte našeho eshopu zde.


207 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page