top of page

Letní průvodce množením rostlin:

Aktualizováno: 7. 5.

Odhalení tajemství úspěšného množení pokojových rostlin s našim průvodcem 

Množení vašich pokojových rostlin by mělo být nejlevnější způsob, jak rozšířit vaši neustále rostoucí sbírku rostlin! Můžete pozorovat, jak jen kousek rostliny může růst do celé nové rostliny. I když jsme s rostlinami již nějakou dobu, stále nás fascinují a ohromují svými schopnostmi. Některé rostliny lze množit velmi snadno a některé jsou obtížnější, možná se ptáte, proč je tomu tak. Zapojeno je mnoho aspektů, jako je celkové zdraví mateřské rostliny, jak čistý je váš nástroj na řízkování a jaké je roční období. V tomto blogu vám dáme tipy, jak úspěšně množit své vlastní rostliny doma. Jsme připraveni, když jste vy! 

 


řízek rostliny

 

My milovníci rostlin nazýváme jaro a léto rustovou sezónou, protože můžeme vidět, jak naše rostliny kvetou a prosperují během tohoto období. Máme delší dny a lepší počasí, což našem rostlinám nesmírně prospívá. Obecně je toto nejlepší období pro řízkování. Ale absolutně dokonalý časový rámec je jen o trochu menší. Doporučujeme provádět většinu řízkování na vrcholu rustové sezóny, který nastává na začátku léta, tj. koncem května a v červnu. Protože vaše rostlina již tvrdě pracuje na tvorbě nového růstu, je šance, že vezmete ty řízky, které jsou super zdravé a největší. Dny jsou také dlouhé a obvykle je teplota poměrně vysoká, což obecně prospívá růstu rostlin, stejně jako růstu vašich řízku. Dlouhé dny zajistí, že vaše rostlina dostane množství světla, které potřebuje k tvorbě energie a růstu pro vaši radost. Jen si dejte pozor, aby se řízky nedostaly do přímého slunečního světla, protože by to mohlo způsobit spálení na jemných listech. Zvýšení vlhkosti pro vaše řízky může také prospět růstu řízků, protože léto může být poměrně suché. To lze jednoduše provést pomocí podnosu s oblázky, zvlhčovače vzduchu nebo jejich pěstováním ve skleníku. 

 

 

Množení  

Když jste měli několik neúspěšných řízků, může být děsivé to zkusit znovu. Pokud se vám to stalo, řekneme vám o 3 různých způsobech, jak množit své rostliny, které jsou spojeny s nízkými riziky, hurá! Vzdušné zmlazení (air layering) Můžete použít metodu nazývanou vzdušné zmlazení, abyste část, kterou byste chtěli vzít jako řízek, nechali vyvinout kořeny před samotným říznutím. Protože řízek již vyvinul nějaké kořeny, je šance, že tento konkrétní řízek bude úspěšnější než nekořeněný řízek. Toho můžete dosáhnout tím, že najdete kolénko na své pokojové rostlině nebo místo, kde vaše rostlina již vytvořila nějaké drobné vzdušné kořeny. Tuto část rostliny zabalte tlustou vrstvou vlhkého mechu a zabalte ji plastovým obalem, aby se zachovala vlhkost. Kontrolujte vlhkost jednou týdně a pokud je to nutné, znovu ji navlhčete. Po několika týdnech by vaše rostlina měla rozvinout kořeny a když tyto kořeny budou dostatečně dlouhé, můžete rostlinu řezat tak, jak byste normálně udělali. Místo toho, aby váš řízek stále potřeboval čas na zakořenění, můžete svůj zakořeněny řízek umístit přímo do substrátu. A máte úspěšnou mladou rostlinku! 

 

Dělení  

Další skvělý způsob, jak množit vaši rostlinu, je dělením. Místo toho, abyste z malého kusu, který jste odřízli, vypěstovali celou novou rostlinu, roztrhnete svou rostlinu na dvě části. Může to být trochu děsivé, ale je to v pořádku. Nejlépe je rozplést kořeny co nejvíce, než rostlinu rozdělíte. Ale tato metoda zajistí, že obě rostliny budou mít vyvinutý kořenový systém. 

 Výhonky  

Díky naší krásné rostoucí sezóně některé pokojové rostliny vytvoří výhonky. Přemýšlejte o rostlinách jako jsou rostliny Tchýnin jazyk, aloe vera nebo i alocasie. Tyto malé, malé rostlinky rostou vedle matky a využívají její energii k růstu. Jakmile výhonek trochu vyroste, můžete se rozhodnout, že ho odstraníte z mateřské rostliny. Pokud to lze udělat s nějakými kořeny z mateřské rostliny, bylo by to nejlepší. Pokud ne, máte větší šanci, že výhonek nepřežije, ale je stále možné tuto rostlinku vypěstovat na plně vzrostlou rostlinu! 

 

Musíme být k našim rostlinám trpěliví, a to může být nejdůležitější faktor při pěstování rostlin nebo řízků. Tím, že budete trpěliví a pečovat o své řízky, budete mít nejlepší šanci na úspěšné množení. Pokud pěstujete své řízky ve vodě, ujistěte se, že vodu pravidelně měníte, nebo udržujte substrát vlhký, pokud se rozhodnete jít touto cestou. Vždy se ujistěte, že splňujete potřeby vaší konkrétní rostliny, protože se mohou opravdu lišit podle druhu. Poskytnutím toho, co skutečně potřebují, se zvýší šance na zdravé rostliny, ze kterých můžete udělat super zdravé řízky! 

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ความคิดเห็น


bottom of page