top of page

Jak přesadit pokojovou rostlinu


přesazování rostliny


S několika jednoduchými tipy a triky je přesazování vašich pokojových rostlin snadné. Pokud chcete změnit dekor nebo vaše rostlina přerostla svůj současný květináč, správné přesazení je klíčem k jejímu úspěchu. Podívejme se, co je třeba vědět před přesazováním.


Přesazování pokojových rostlin může znít složitě, ale máme několik tipů, které vám pomohou uspět.


Nejprve: přesazování nutně neznamená změnu současného květináče, ale spíše výměnu půdy nebo substrátu. Čerstvá půda znamená nové živiny. To je skvělá zpráva, pokud máte rádi svůj současný květináč, ale pokud si chcete pořídit nový nebo vaše rostlina zjevně přerostla svůj současný květináč, je to také v pořádku.


Při výběru nového květináče se snažte udržet velikost o více než 5 cm větší v průměru pro stolní květináče a o více než 10 cm větší v průměru pro podlahové květináče. Pokud přesazujete velmi malou rostlinu, váš nový květináč by mohl být jen o palec větší! Velikost nového domova vaší rostliny je důležitá, protože čím větší je květináč, tím více vody mu máme tendenci dávat... Malá rostlina + předimenzovaný květináč + spousta půdy + spousta vody = nechtěné zabíjení laskavostí. Nechcete, aby vaše rostlina plavala v půdě, ale spíše měla trochu místa k růstu během nadcházejících měsíců.


Organická zemina


Rostliny obvykle těží z přesazování každých 12 až 18 měsíců, v závislosti na tom, jak aktivně rostou. Někteří pomalu rostoucí, jako kaktusy, mohou zůstat ve stejném květináči roky, ale budou potřebovat jen doplnění půdy. Období růstu, od časného jara do konce léta, je obvykle nejlepší dobou pro přesazování vašich rostlin. Protože vaše rostliny během tohoto období aktivně rostou, získají nejvíce z dodatečného prostoru a čerstvých živin!


Nejste si jistí, zda je potřeba vaše rostliny přesadit? Pokud uvidíte jeden nebo kombinaci těchto znaků, budete vědět, že je čas na přesazení:


1. Kořeny rostou přes drenážní otvory na spodní straně květináče

2. Kořeny tlačí rostlinu nahoru a téměř mimo květináč

3. Rostlina roste mnohem pomaleji než obvykle (a není to kvůli zimnímu klidu)

4. Rostlina je velmi těžká a může snadno spadnout

5. Substrát vysychá rychleji než dříve, což vyžaduje častější zalévání

6. Listy rostliny jsou více než třikrát větší než její současný květináč

7. Na rostlině nebo květináči je viditelný nános solí a minerálů

8. Uplynulo více než rok od posledního přesazení vaší rostliny


Co budete potřebovat:


— Vaši stávající rostlinu nebo novou rostlinu, samozřejmě

— Květináč, do kterého budete přesazovat (pokud znovu používáte květináč, ujistěte se, že jste jej důkladně opláchli)

— Čerstvý substrát

— Lávové kameny nebo podobné, pokud váš květináč nemá drenážní otvor

— Rukavice, pokud manipulujete s rostlinou s dráždivým mízou, jako je Ficus elastica nebo pichlavý kaktus

— Konvičku, láhev s vodou nebo kohoutek

— Podložku na přesazování, noviny nebo povrch, který lze snadno vyčistit


Jednoduché kroky k přesazení vaší rostliny


1. Odstraňte rostlinu z jejího současného květináče

Otočte rostlinu na bok, jemně ji držte za stonky nebo listy a poklepejte na dno jejího současného květináče, dokud rostlina nevyklouzne ven. Možná budete potřebovat trochu pomoci s několika jemnými tahy na základně stonků.


2. Uvolněte kořeny

Jemně uvolněte kořeny rostliny rukama. Můžete odstřihnout jakékoliv dlouhé kořeny, ale ujistěte se, že ponecháte silnější kořeny u základny listoví. Pokud je vaše rostlina svázaná kořeny - kořeny rostou ve velmi těsných kruzích kolem základny rostliny - uvolněte kořeny, jak jen můžete, a zkraťte je.


3. Odstraňte starý substrát

Odstraňte asi třetinu nebo více starého substrátu obklopujícího kořeny rostliny. Jak rostla, vaše rostlina odstranila některé nebo všechny živiny z aktuální směsi, takže ji budete chtít dát čerstvý substrát.


4. Přidejte nový substrát

Nalijte vrstvu čerstvé půdy do prázdného květináče a upěchujte ji, aby se odstranily vzduchové kapsy. Pokud váš květináč nemá drenážní otvor, položte na dno vrstvu lávových kamenů nebo podobných (kamínky, štěrk atd.), než přidáte substrát. Cílem je vytvořit dutiny pro hromadění přebytečné vody, mimo dosah kořenů vaší rostliny.


5. Přidejte svou rostlinu

Položte rostlinu na vrstvu čerstvé směsi v květináči, ujistěte se, že je vycentrovaná, a pak přidejte více substrátu kolem rostliny, dokud nebude zajištěna. Ujistěte se, že do květináče nenacpete příliš mnoho půdy: chcete, aby kořeny měly prostor k dýchání.


6. Zalijte a užívejte

Vyrovnejte vrstvu substrátu nahoře a dobře zalijte! Stojí za zmínku, že čerstvě přesazená rostlina nepotřebuje hnojivo.

1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page