top of page

Jak Hnojit Pokojové RostlinyVíte, že vaše pokojové rostliny potřebují sluneční světlo a vodu, ale co hnojivo? Hnojení pokojových rostlin během vegetačního období jim poskytuje esenciální živiny, které jim pomáhají prospívat: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K).

rostliny na parapetu

Co je hnojivo?


Nejprve je důležité vědět, že hnojivo není potrava pro rostliny. Rostliny si svou potravu vytvářejí pomocí slunečního světla v procesu zvaném fotosyntéza. Hnojivo je spíše jako multivitamin, který podporuje nový a zdravý růst. Také nahrazuje esenciální živiny, které rostliny během růstu odebírají z půdy. Hnojiva mohou obsahovat mnoho živin, ale hlavními živinami jsou dusík (N), fosfor (P) a draslík (K).


Kdy bych měl hnojit své pokojové rostliny?


Příliš mnoho hnojiva může rostlinám uškodit, stejně jako příliš mnoho světla nebo vody. Doporučujeme hnojit pokojové rostliny střídmě během vegetačního období, tedy od časného jara do pozdního léta. Během tohoto období rostliny aktivně rostou a nejvíce využívají čerstvé živiny. Obecně můžete hnojit rostliny každé dva týdny nebo měsíčně, v závislosti na použitém hnojivu. Přečtěte si štítek s doporučeným ředěním a časovým rozvrhem, protože se mohou lišit podle značky.


Nedávno zasazené nebo přesazené rostliny nebudou mít z hnojiva prospěch. Jejich čerstvá půda je plná živin, které dosud nevyužily. Aby nedošlo k poškození nově přesazených rostlin, počkejte 2–3 měsíce po přesazení, než začnete během vegetačního období hnojit aktivně rostoucí rostliny. Pokud jste přesazovali na podzim nebo v zimě, můžete hnojení odložit až na další vegetační období.


Poznámka: Hnojivo není nutné pro rostliny v prostředí s nízkým světlem, protože jejich metabolická aktivita je pomalejší a nevyužívají živiny tolik jako rostliny na jasném světle.


Co znamenají čísla na hnojivu?


Na většině hnojiv jsou tři čísla, která představují poměr N-P-K: N je dusík, P je fosfor a K je draslík. Tyto tři makroživiny jsou pro rostliny nejdůležitější. Například poměr 10-5-8 znamená, že hnojivo obsahuje 10 % dusíku, 5 % fosforu a 8 % draslíku. Vyšší čísla znamenají koncentrovanější hnojivo, které vyžaduje více ředění vodou.


Vaše hnojivo může také obsahovat mikroživiny, čímž se stane kompletním hnojivem. Mikroživiny, jako je železo, mangan, zinek, měď, bór, molybden, chlór atd., hrají důležitou roli v enzymatických, buněčných a vývojových procesech rostlin, ale nejsou potřeba ve velkých množstvích jako makroživiny.


Můžete použít univerzální hnojiva (např. 5-5-5) pro vaše pokojové rostliny, nebo si můžete vybrat hnojivo s poměrem, který odpovídá tomu, co chcete podpořit. Například hnojivo s vyšším poměrem dusíku je nejlepší pro zvýšení produkce listů, zatímco vyšší poměr fosforu pomáhá podpořit tvorbu plodů a květů.


Je lepší pevné nebo tekuté hnojivo?


Hnojiva přicházejí v různých formách. Výběr formy hnojiva je spíše otázkou preference. Tekutá a prášková hnojiva jsou nejběžnější pro pokojové rostliny. Jsou snadno použitelná a ředí se vodou. Mnohá prášková hnojiva lze také přidávat přímo do půdy.


Pevná hnojiva, také nazývaná suchá nebo granulovaná hnojiva, jsou méně běžná pro pokojové rostliny. Nejsou tak snadno ředící a mohou obsahovat hnojiva s časovým uvolňováním (hnojivové pelety), což zvyšuje riziko přehnojení nebo hnojení, když je rostlina v klidu nebo roste pomalu kvůli nízkému světlu.


Je lepší chemické nebo organické hnojivo?


Volba mezi organickým a chemickým hnojivem, také nazývaným syntetické hnojivo, je otázkou preference. Syntetická hnojiva bývají více koncentrovaná a formulována s téměř dokonalým množstvím každé makro a mikroživiny. Mohou být nákladově efektivnější, zejména pokud je koupíte v tekuté formě k ředění.


Organická hnojiva jsou vyrobena z přírodních surovin, jako je recyklovaný potravinový odpad, takže bývají méně koncentrovaná. Ale jemnost je výhodou, ne nevýhodou pro hnojení pokojových rostlin. Organická hnojiva mohou být také o něco dražší, ale jsou bezpečnou, chemicky neškodnou alternativou. Pokud sdílíte svůj prostor se zvířaty, může být nejlepší volbou organické hnojivo.


Organická i chemická hnojiva dodávají rostlinám dusík, draslík a fosfáty různými způsoby. Je to otázka osobní preference, jak pro vás, tak pro vaše rostliny.

6 Rychlých Tipů pro Hnojení Pokojových Rostlin


**Tip 1**: Jaro je nejlepší čas na začátek hnojení rostlin, protože tehdy začínají aktivně růst. Rostliny, které rostou rychleji, by měly být hnojeny častěji než rostliny, které rostou pomalu, jako je kaktus, nebo jsou v klidu (většina rostlin v zimě).


**Tip 2**: Řeďte své hnojivo. Je lepší podhnojit než přehnojit. Pokud je v půdě nedostatek živin a vy jste nehnojili už více než rok, můžete zvýšit koncentraci přidáním menšího množství vody při ředění hnojiva.


**Tip 3**: Rostliny, které produkují plody nebo květy, budou vyžadovat více hnojiva během svého života. Když sbíráme plody nebo květy, odstraňujeme živiny a měli bychom je doplnit.


**Tip 4**: Znáte své hodnoty N-P-K. To je poměr makroživin, které vaše rostlina potřebuje a co by mělo být v hnojivu. Vypadá to jako 10-8-10. Pokud to na obalu nevidíte, najděte jiné hnojivo.


**Tip 5**: Mikroživiny jsou stejně důležité jako makroživiny, rostliny je jen potřebují v menším množství. Většina hnojiv obsahuje mikroživiny – nejsou jen zřetelně zobrazeny na přední straně obalu.


**Tip 6**: Organické nebo chemické hnojivo? Je to na vás.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page