top of page

5 příčin proč jsou listy vaší rostliny žluté

Aktualizováno: 1. 7.

Pokud jste někdy viděli žluté listy na své kdysi zelené rostlině, přečtěte si, jaké jsou příčiny, příznaky a řešení. Bude to v pořádku!


žlutý list monsteryProč listy žloutnou?


Žluté listy na rostlinách znamenají různé věci v závislosti na odrůdě a na tom, jaké další příznaky rostlina vykazuje. Příčinou může být převodnění, nedostatek minerálů, teplotní stres apod. Určení konkrétních příznaků, které rostlina vykazuje, vám pomůže určit příčinu a udělat vhodná opatření.


Jak opravit žluté listy


Níže se věnujeme řešení, jak se zbavit žloutnoucích listů, a to tak, že nejprve identifikujeme příznaky, které rostlina vykazuje a které mohou pomoci určit příčinu.


Žloutnoucí, kroutící se a opadávající listy


Pokud si všimnete, že vaše rostlina má žluté listy, které se kroutí dovnitř, a substrát je na dotek suchý, je pravděpodobně nedostatečně zavlažovaná. Můžete také pozorovat opadávání starších listů. Řešením, jak to napravit, je rostlinu zalít.


Žluté listy blednou do zelena nebo se mění na jasně žluté


Mění se listy na jasně žluté a substrát je vlhký? Možná si všimnete i zčernalých základů stonků nebo houbových výtrusů. To je známkou převodnění. Můžete to napravit tím, že necháte substrát vyschnout nebo rostlinu přesadíte do suchého substrátu.


Nepravidelné žluté skvrny nebo deformace listů


Nepravidelné žloutnutí s možnými deformacemi listů je obvykle způsobeno buď škůdcem, nebo nedostatkem minerálních látek. Pokud nejsou patrní žádní škůdci, pak je pravděpodobně příčinou nedostatek minerálů, obvykle vápníku nebo bóru. Řešením je hnojení jednou za měsíc nebo přesazení rostliny do čerstvé zeminy. Čerstvá zemina obsahuje nové živiny.


Žloutnutí celé rostliny (mohou nebo nemusí opadávat listy)


S největší pravděpodobností se jedná o problém s teplotou - v místě, kde je rostlina umístěna, je buď příliš chladno, nebo příliš teplo. Obvykle se jedná o světlejší žlutou nebo bělavou žlutou barvu. Teplota se bude kolem rostliny příliš měnit nebo bude zřejmá jako radiátor nebo průvan. Může jít také o problém s hnojivem. Pokud nejsou přítomny žádné zjevné příčiny teploty a půda se zdá být normální, zkuste trochu přihnojit.

monstera adansonii se žlutým listem

Položloutnutí celé rostliny (bez opadu listů)


"Celkové onemocnění" rostliny, která žloutne, znamená, že je buď vázaná na květináč - kořeny nemají prostor k rozšíření - nebo je vaše rostlina v počátečním stadiu nedostatku hnojiva. Řešením je přesadit rostlinu do většího květináče nebo zkusit trochu přihnojit.


Žloutnou pouze dospělé listy


Jak rostliny dospívají a rostou, starší listy mohou stárnout, začít žloutnout a nakonec z rostliny opadat. Jedná se o přirozené opadávání listů. Pokud je vaše rostlina jinak spokojená a zdravá a žloutnou a opadávají pouze starší, dospělé listy, není třeba si dělat starosti!
21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page